Svatba ve stodole

Svatby ve stodole jsou žhavým trendem dnešní doby. Ze stodol jde cítit kouzlo minulosti a každá jedna svatba dýchá unikátní atmosférou. I proto se v posledním desetiletí počet stodol napříč republikou výrazně zvyšuje společně s poptávkou po nich. Že jsou stodoly navíc extrémně fotogenické je pak velmi příjemný bonus :-)

Proč je svatba ve stodole tak moderní?

I když se najdou jedinci, kteří berou svatbu za formalitu, většina bere velký den D za cosi osobního, intimního, v okruhu nejbližších lidí, co si zaslouží pečlivou přípravu. Přecejen mluvíme o zážitku, který se (až na výjimky :-)) v životě zpravidla neopakuje. Svatby ve stodole splňují veškeré požadavky nejen na zmiňovanou intimitu, ale zároveň představují příjemné místo pro skvěle strávený svatební den s vaší rodinou a nejbližšími přáteli.

Nabízí se otázka, proč jsou svatby ve stodole tak moderní. Přecejen dnes mají snoubenci na výběr z mnoha možností. Svůj velký den mohou naplánovat v zámeckých zahradách, v okouzlující vinici nebo v zahraničí, pokud jsou oba milovníky moře a exotiky. Přesto se však stále více snoubenců přiklání ke zmiňovaným statkům či stodolám. 

Možná je na vině útulnost, kterou stodoly přináší. Jak již bylo zmíněno, od svateb se očekává osobitost a jistá porce intimnosti, což tato místa splňují. Navíc se fotogenické, zrekonstruované statky se stodolou nachází po celém Česku. Není nutné jet přes půl republiky. Nájemné takových stavení není do nebe volající jako například v zámeckých kaplích nebo právě ve zmiňovaném zahraničí. Obvykle jsou stodoly zasazeny do tiché, uklidňující přírody nebo ovocného sadu, který může novomanželům sloužit jako hezké místo pro vznik prvních manželských fotografií. 

Jak zvolit tu správnou stodolu pro vaši svatbu?

Obecně lze při volbě vašeho svatebního místa přihlédnout k několika bodům, které byste jistě měli zvážit. V první řadě se pokuste nasát všechny dostupné informace o svatebním místě. Pokud měl někdo z vašich známých v dané stodole svatbu, poptejte se. Pokud ne, snažte se najít co nejvíce informací na internetu. Běžně mají svatební místa své facebookové nebo Google stránky, kam jim novomanželé ukládají hodnocení. Hodnocení jsou bezesporu jedním z hlavních argumentů, kterým byste měli přikládat pozornost. Pokuste se pomocí Googlu najít další další diskuze např. na svatebních fórech typu beremese.cz. Můžete se opět dostat k velmi cenným informacím, které vám pomohou se rozhodnout. Pokud se jedná o problémové místo, téměř vždy je to zásluha managera/provozovatele a jeho přístupu. 

Jak vypadá taková svatba ve stodole?
Koukněte třeba na svatbu Radany a Vojty, kterou jsem fotil ve Stodole Suška na Znojemsku.

Vyžádejte si cenovou nabídku a následně si domluvte osobní schůzku s provozovatelem. Nechte se provést po areálu a vyslechněte si organizační pokyny provozovatele. Už na této osobní schůzce velmi dobře poznáte, s kým máte tu čest, a v jakém duchu případná spolupráce bude probíhat. Důkladně projděte všechny podmínky včetně smlouvy. Ptejte se na vlastní dodavatele a na to, zda je na své svatbě opravdu můžete mít. V tomhle bodu často nastává problém, kdy provozovatel externí dodavatele (např. catering) mimo svůj kruh nechce povolit. 

Jako fotograf jsem už zažil svatby, které se nesly v duchu nedorozumění, nevyhovění požadavkům a dokonce i podrazů ze strany provozovatele. Takové chování dokáže svatbu mnohdy doslova pokazit. Pokud jsou ale recenze na místo výhradně pozitivní, cena pro vás přijatelná a schůzka klapne k vaší spokojenosti, není co řešit. Vybrali jste svoji stodolu!

Výhody svateb ve stodole, aneb Není to jen o přírodě kolem

Částečně jsme už naťukli výhody, které svatba ve stodole přináší. Přijatelnějším nájemným nebo přiléhající přírodou však seznam ani zdaleka nekončí. Předně stojí za zmínění, že se tato stavení velmi často koncipují jen a pouze na svatby. Pokud byste se rozhodli mít svatbu v hostinci, restauraci nebo venkovské hospůdce v polouzavřené společnosti, s velkou pravděpodobností byste se setkali s ostatními štamgasty, kteří si zrovna v ten samý den, kdy se vaše svatba koná, přišli na jedno orosené. Takovému scénáři se však lze vyhnout a na místě rezervovaném čistě pro účely svatby vás nepotká

Dalším benefitem svateb ve stodole je již zmiňovaná atmosféra. Mezi většinou lidí nejsou svatby brány jako formální záležitost, kterou chce člověk odbýt na nejbližším úřadě. Touží po porci romantiky a po příjemné, přátelské, rodinné atmosféře, kterou stodoly bezesporu přináší. Když se k tomu přidá i fakt, že se všechno může konat na jednom místě, je místo konání velkého dne D vybráno

Možnost konání svatby na jednom místě je další výhoda svateb v tomto neotřelém stavení. V mnoha případech se stává, že se obřad koná na jednom místě, hostina pak na druhém, ubytování hostů je zařízeno na místě třetím. Svatba se tak nese v duchu neustálého přejíždění z místa na místo a nejen snoubenci (či po obřadu čerství novomanželé) z toho mohou být unavení. Pokud se zařídí svatba na statku, respektive ve stodole, může se zde konat nejen obřad, ale také následná hostina. Mnohé přiléhající statky taktéž nabízí možnost ubytování, které lze využít. 

O tom že jsou stodoly nádherné a fotogenické není pochyb. Právě fotogeničnost prostředí je další z výhod. Z mojí zkušenosti vím, že při svatbách ve stodolách není zpravidla nutné jezdit nikam daleko. Stodoly stojí na samotách blízko přírody a v drtivé většině případů opravdu stačí vyjít pár kroků od svatebního místa a začít fotit. Prostředí souzní s náladou vaší svatby, což je přesně to, co atmosféru vašich fotek jen podpoří. I samotná stodola je mnohdy věrným objektem, který se dá využít jak k focení v exteriéru či interiéru.

Další výhody svateb ve stodole:

  • Dlouhý list doporučovaných dodavatelů.
  • Vhodné prostředí pro rustikální nebo přírodní boho svatbu. 
  • Potřebné zázemí. 
  • Neotřelé prostředí. 

Je to pro vás to pravé? Zařiďte si svatbu v oblíbeném stylu

Možná se ptáte sami sebe, jestli je tato podoba svatby skutečně pro vás tím pravým. Chtěla bych spíš honosnou svatbu než venkovskou. Stodoly budí chudý dojem – říkáte si. Jenže ve skutečnosti jsou tyto věty zcela zcestné. Honosnou, možná až luxusní svatbu lze zařídit i v tomto stavení a chudý dojem rozhodně budit nebude. Stačí si svou svatbu zařídit ve stylu, který je vám nejbližší.

Nejčastěji se svatba ve stodole zařizuje do rustikálního stylu. Prostředí k tomu doslova vybízí. Jsou zde stará, dřevěná prkna, přiznané cihly na zdech, vysoké stropy a čerstvý vzduch jenom přilévá do vínku. Už jen stačí vyzdobit svatební tabule dekoracemi z pytloviny, zdobnými zavařovacími sklenicemi nebo umístit do rožku koutek pro gentlemany, který bude nabízet kvalitní láhve whiskey a kubánské doutníky pro maximální požitek. 

Také se řada nevěst přiklání k boho svatbě neboli svatbě v přírodním duchu. V tomto případě stodole dominují světýlka, dřevěné prvky na stolech či jiné dekorace pocházející z lesa, tvořené třeba mechem a kapradím. 

Pár tipů pro vaši svatbu

Stodola Suška nabízí prostory i kompletní catering

Najít ideální stodolu, u které byste složili své svatební sliby a následně to oslavili se svou rodinou a přáteli, není zrovna snadné. I proto přináším řadu tipů. K nejpopulárnějším patří stodola Suška nacházející se na Znojemsku, konkrétně v malebné obci Kravsko. Prostory jsou vskutku výjimečné a oslní na první pohled snad každého. Kromě prostorů se nabízí i kompletní catering. 

Stodola Hruška pro rustikální svatbu

Pokud plánujete zařídit svou svatbu ve zmiňovaném rustikálním stylu, ideálním místem konání je stodola Hruška nacházející se taktéž na jihu Moravy. Stavení je dodnes v původním stavu, přesto je vybavené vším, co je ke svatbě zapotřebí. Vybavení, jež je k dispozici, je buď starožitné, nebo ručně vyráběné ze dřeva, což přidává danému místu na atmosféře, jen co je pravda. 

Samota Karlov nás vrací na jih Moravy

Jižní Morava nabízí opravdu krásné stodoly. Proto své tipy ukončím Samotou Karlov, kterou najdete v Dolních Kounicích. Karlov je krásná zmodernizovaná stodola s přilehlým ubytováním a rozsáhlým meruňkovým sadem. Oddat se pak můžete nechat třeba právě v něm. Na Samotě Karlov jsem fotil svatbu Lucky a Zbyňka, na kterou můžete kouknout zde.

6 důvodů, proč mít svatbu ve stodole

  1. Neotřelé prostředí s výjimečnou atmosférou
  2. Možnost mít svatbu na jednom místě
  3. Nižší náklady v porovnání se svatbami na zámku či v zahraničí
  4. Krásné zákoutí pro vznik svatebních fotografií (z vizuálního hlediska jsou stodoly nejen očima fotografa velká paráda!)
  5. Útulnost, intimnost, příroda kolem.
  6. Půjdete s dobou!

Doporučení na závěr

Volbu svého svatebního místa dobře zvažte. Určitě se koukněte na můj katalog svatebních míst na Jižní Moravě, na kterém si můžete podrobně specifikovat vaše požadavky na geografické umístění svatebního místa. Katalog vám pak vyfiltruje nejbližší svatební místa, ze kterých můžete pohodlně vybírat. 

Přeji vám hodně štěstí při výběru vaší svatební stodoly!

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *