Průvodce pro vaše svatební focení

Nevíte si rady s plánováním vaší svatby? 

Pokud chcete jít naproti těm nejlepším svatebním fotografiím a zároveň naplánovat jednotlivé části dne co nejefektivněji, je tento článek přesně pro vás. Jako svatební fotograf vnímám poctivé naplánování stěžejních fází vašeho dne jako klíčové. Díky tomu si pak můžete naplno užít dění vaší svatby bez zbytečného stresu. Zároveň mi dobře zvládnuté plánování a hladký průběh svatby umožní věnovat se naplno mému reportážnímu focení.

Obsah

1. Ranní přípravy

Říká se, že každý správný příběh má svůj začátek a konec. Začátkem svatebního příběhu jsou bezesporu ranní přípravy nevěsty a ženicha. Zatímco ženichova příprava běžně netrvá déle než 15 minut, u nevěsty se často protáhne na 2-3 hodiny v závislosti na komplexnosti účesu a vizáže. Ideální je pak, když se oba novomanželé připravují v rámci jednoho objektu. Typicky pak fotím přípravy ženicha ihned po mém příjezdu a následně už mířím za nevěstou.

Atmosféra příprav je velmi důležitá – často určuje náladu celého svatebního dne. Proto je v zásadě vždy skvělým nápadem obklopit se blízkými, rodinou a přáteli. Nebojte se vzít si šampáňo a přípravy si zpříjemnit. Jako fotograf přistupuji k přípravám prakticky výhradně reportážně. Rád fotím u oken, které poskytují to nejlepší světlo v dané místnosti.

Doporučení:

  • Načasování
    Dohodněte se se svojí vizážistkou a kadeřnicí na přesném časovém rozsahu líčení a česání. Fotografovi většinou stačí přijet až cca v polovině procesu příprav nevěsty.
  • Udržujte v místnosti pořádek
    Snažte se v místnosti v rámci možností udržovat pořádek. Nepotřebné věci schovejte do skříní či za postel. Čisté pozadí je zásadní pro dobrou fotku.
  • Zkuste přípravy naplánovat v jednom místě
    Stejné místo přípravy nevěsty a ženicha (nebo maximálně 15 minut cesty autem) je velkou výhodou – není pak problém vyfotit přípravy obou jmenovaných.
  • Obklopte se nejbližšími
    Pozvěte si k přípravám přátele či rodinu. Mimo jiné vás rozptýlí a sníží potenciální nervozitu.
marek topolar svatebni pruvodce
marek topolar svatebni pruvodce

2. First look

First look aneb ve volném překladu „první pohled“ je trend, který se k nám dostal ze západních zemí. V samotném jádru svého smyslu je odjakživa součástí i tuzemských svateb. Abych to zjednodušil – jedná se o moment, kdy ženich poprvé uvidí svoji nastávající ve svatebních šatech. Je to jedinečný moment, často plný emocí. Odehrává se v různých formách v závislosti na typu svatby a preferencích novomanželů. U obřadů v kostele (často i u těch civilních) se novomanželé za normálních okolností vidí poprvé až tehdy, kdy nevěsta kráčí k oltáři, kde ji čeká ženich. Jindy si ženich přijde pro nevěstu do domu jejich rodičů, kde ji hledá v jednom z pokojů, na obřad pak už míří společně.

Zpět na začátek. Klasický americký „first look“ probíhá následovně – ženich se svatební kyticí v rukou počká na odlehlém místě (může být zahrada) zády k místu, odkud přichází nevěsta. Ta se k němu přiblíží načež se ženich (typicky po dotyku nevěsty) otočí. Výhodou tohoto řešení může být pro někoho absence „diváků“ v podobě svatebčanů a tudíž jakási intimita daného momentu. Je to několik minut jen pro vás. Netřeba dodávat, že se jedná o velmi emotivní moment, ze kterého vznikají nádherné fotky. Bonusem je možnost využít hezkého prostředí a světla, což je v temných pokojích či chodbách často nemožné.

Každé řešení má své pro a proti. Pokud se toužíte poprvé vidět až u oltáře, je to naprosto v pořádku. Stěžejní je udělat si svatbu co nejvíce podle vlastních představ. First look v každém případě konzultujte s vaším fotografem a vyberte možnost, která vám sedne na míru.

Doporučení:

  • First look ano nebo ne?
    Pokud se plánujete poprvé vidět už před obřadem, zvažte možnost naaranžovat first look na zahradě, v parku či jiném estetickém místě. Váš svatební fotograf vám s výběrem rád poradí.

Hledáte fotografa pro váš velký den? 
Pojďte mě poznat! 

3. Obřad

Svatební obřad je vlastně tou nejdůležitější částí celého dne. Kvůli obřadu celou svatbu pořádáte! 

Samotným obřadem vás provází oddávající, jehož přístup je často velmi různý v závislosti na typu obřadu. V kostele vás čeká dlouhý proslov, často spojený i se mší. Na běžných civilních obřadech pronese oddávající často velmi svižný proslov spíše obecného charakteru. Pokud chcete proslov vašeho oddávajícího trochu okořenit, nebojte se ho před svatbou zeptat, zda mu můžete napsat pár slov o vás, které do proslovu zakomponuje, případně mu napsat proslov přímo na míru vám ušitý. Oddávající (především pak u civilních obřadů) běžně zvládnou i 5 svateb za den a věřte, že proslov směřovaný přímo k vám dodá vašemu obřadu nádech unikátnosti, což jistě oceníte vy i vaši svatebčané. Při příchodu k oltáři zpomalte a užijte si vše plnými doušky.

Doporučení:

  • Vlastní proslov
    Zkuste se s vaším oddávajícím domluvit na zakomponování vlastních slov do proslovu.
  • Směr obřadu
    Pokud plánujete obřad venku a podmínky to dovolují, snažte se slavobránu a celý obřad směřovat tak, aby vám a vašim svatebčanům v danou hodinu obřadu svítilo slunce do zátylku / do zad. V případě slunečného počasí tak nebudete muset mhouřit oči. Poděkuje vám také váš fotograf – s přímým sluncem se na fotkách ještě v rámci možností dá pracovat, ale slunce z boku, kdy je osvícena např. jen jedna polovina obličeje, není z hlediska fotek optimální. Vždy ale zvažujte možnosti obřadu – pokud místo otáčet nejde, nedělejte si s tím starosti a hlavně si užijte váš obřad!
  • Diskrétnost během obřadu
    Zeptejte se vašeho fotografa, jak pracuje během obřadu. Z mého pohledu je extrémně důležitá diskrétnost. O fotografovi byste v ideálním případě neměli u obřadu vůbec vědět. I z toho důvodu používám fotoaparáty s tichou závěrkou (pořízení fotky nejde slyšet), které neruší. Pokud plánujete využít i služby kameramana, je dobré zvolit dvojici, která se zná a je na sebe zvyklá. Z takové spolupráce pak těží všechny strany. I proto spolupracuji se skvělým kameramanem Kryštofem Pršalou.
marek topolar svatebni pruvodce
marek topolar svatebni pruvodce

4. Skupinové focení

Velká fotka vás a vašich svatebčanů a menší skupinové fotky. Pro většinu lidí nutné zlo. Typicky je nejlepší udělat velkou fotku ihned po svatebních gratulacích, kdy jsou všichni zúčastnění pohromadě. Ohledně plánování místa pro velkou fotku se poraďte s vašim fotografem. Společná fotka se běžně fotí z nadhledu, kdy focení zvednou hlavu a koukají na fotografa nahoru, při jejím focením je pak obzvlášť vhodné fotit (pokud je slunečné počasí) se sluncem svítícím do zad focených osob.

Malé skupinové fotky jsou kapitola sama o sobě. V rámci svatebního dne je možné je fotit ihned po velké společné fotce, případně pak odpoledne po obědě. Myslete ale na to, že se jedná o další bod harmonogramu, kdy se všichni (nebo alespoň většina) svatebčanů musí zvednout od stolu a dostavit na místo focení. Přístupy fotografů ke skupinovému focení se různí, určitě se ale nebojte vyjádři svůj názor a čas, který chcete do focení skupinek investovat. Osobně je pro mě nejdůležitější efektivita – skupinky fotím rychle a zbytečně focené nepózuji, pokud to nevyžadují. Jedná se o čistě dokumentační, neumělecké fotky, které však mohou mít obrovskou hodnotu (co víc potěší babičku než vystavená fotka se vnučkou ve svatebních šatech?). Mám vyzkoušeno, že pokud jde vše hladce, dá se při focení skupinek o 4-12 osobách pořizovat jedna fotka za 45-60 sekund. Pokud si naplánujete 20 fotek, trvá takové focení tedy běžně zhruba 20 minut.

Jiný šálek kávy jsou skupinové fotky s přáteli. Dají se vymýšlet různé situace typu vyhazování ženicha do vzduchu, držení nevěsty v náručí a podobně. Obzvlášť krásné jsou fotky nevěsty a družiček. Pro takové focení doporučuji vyhradit pár minut v pokročilejší fázi svatebního dne mimo oficiální focení skupinovek.

Doporučení:

  • Správné využití světla
    Stejně jako při obřadu vnímejte sluneční světlo – ideální je (za slunečného dne) fotit se sluncem v zátylku. Poraďte se se svým fotografem.
  • Připravte si seznam fotek
    Pro skupinové focení si připravte seznam fotek! Výrazně tak urychlíte celý proces. Ideální je připravit seznam o 15-25 fotkách s jasně daným jmenovitým obsazením jednotlivých fotek. Důležité je pak určit osobu (např. svědek/svědkyně), která bude ve spolupráci s fotografem skupinovky organizovat. V ideálním případě pak fotograf fotí jednu skupinku, zatímco svědek připravuje už další osoby v pořadí. Dá se tak ušetřit hromada drahocenného času.

5. Svatební portréty

Často se setkávám s tím, že se novomanželé (obzvlášť pak muži) portrétního focení děsí. Na společné portrétní focení je ale důležité pohlížet především jako na příležitost – typicky se jedná o první momenty, kdy je sezdaný pár o samotě mimo svatební ruch. Není nic jednoduššího než si vyměnit dojmy z obřadu a užít si společně strávený čas v doznívajícím emočním opojení.

Důležité je především jasné stanovení očekávání všech tří stran (nevěsta, ženich a fotograf, případně kameraman) ohledně času stráveném společným focením. Z vlastní zkušenosti se mi nejvíce osvědčil princip „2×20“ – 2 bloky focení po 20 minutách. O principu 2×20 jsem napsal článek zde. V praxi pak zařazujeme první blok focení odpoledne, ideálně chvíli po obědě. Druhý blok pak plánujeme na podvečer, kdy se snažíme časově co nejvíce přiblížit tzv. zlaté hodince (hodina před západem slunce), kdy můžeme využít to nejhezčí denní světlo. Obrovskou výhodou principu 2×20 je fakt, že ze svatby nezmizíte na delší nežli nutnou dobu. Navíc je focení dost krátké na to, aby vás nepřestalo bavit, ale i dostatečně dlouhé na pořízení krásných záběrů. Věřte, že pokud ze svatby zmizíte na 3 hodiny, zaručeně tím svatebnímu veselí uškodíte.

Osobně se snažím při párovém focení vždy fotit primárně vaše společné pouto, váš vztah, vaši lásku. Není pro mě důležité, zda umíte nebo neumíte pózovat. Počítám s tím ,že 99 % mých novomanželů nejsou modelové, a proto je pro mě mnohem jednodušší fotit je v jejich plné přirozenosti – tehdy, když se věnují jeden druhému.

Doporučení:

  • Příležitost k odpočinku
    Berte focení svatebních portrétů jako příležitost k odpočinku od svatebního ruchu. Pokud máte obavy, domluvte se svým fotografem na předsvatebním focení. O jeho výhodách jsem napsal článek zde.
  • Princip 2×20
    Zvažte, kolik času chcete společnému focení dát. Princip 2×20 je skvělý kompromis.
  • Využijte těch nejlepších podmínek
    Obětujte 20 minut z večerního dění a vyběhněte nafotit portréty při krásném světle zapadajícího slunce!
  • Správný výběr lokalit
    Vybírejte lokality co nejblíže vašemu svatebnímu místu. Ideálně ne dál než 5 minut autem. Skvělé fotky se dají často pořizovat i přímo v místě dění svatby.
marek topolar svatebni pruvodce
marek topolar svatebni pruvodce

6. Odpolední program a večerní párty

Na odpolední a večerní část svatebního dne se většina svatebčanů těší nejvíce. Tehdy můžou vést rozhovory, jíst, pít a užívat si svatebního veselí. Zvažte, zda vám dává smysl do odpoledního programu kromě krájení dortu a prvního tance zařadit případně i hry nebo další aktivity či vystoupení. Dávejte ale pozor, ať se nedostanete do extrému, kdy vás odpoledne bude čekat hned několik bodů, kvůli kterým budete neustále shánět zbytek účastníků svatby co chvíli. Ideálním řešením je připravit si nějaké body mimo veřejný harmonogram „do zásoby.“ Může se jednat například o svatební hry, které můžete operativně zařadit, pokud si to svatební dění bude žádat – typicky tehdy, když bude zábava na v útlumu.

Pro večerní párty je vhodné vytvořit tu správnou atmosféru. Je to závěrečná část dne, kdy z vás opadnou veškeré starosti a chcete uplynulý den náležitě oslavit s těmi nejbližšími. Ideální je parket dodatečně nasvítit decentními světýlky či světelnými řetězy. Přítmí parketu často motivuje k tanci i svatebčany, kteří běžně netančí. Osvětlení parketu zkonzultujte s vaším manažerem svatebního místa a vaším DJ. Zmínit se můžete i svému fotografovi a kameramanovi. Osobně se světelným podmínkám na parketu dokáži přizpůsobit díky použití externích blesků, se kterými lze fotit i za zhoršených světelných podmínek. Kameramani mají větší flexibilitu a dokáži pracovat v přítmí i bez vlastního světla. Z večerní párty fotím běžně maximálně 1-2 hodiny. Více hodin nemá velký smysl – lidé i dění na parketu se opakují.

Doporučení:

  • Připravte si svatební hry do zálohy.
  • Správné osvětlení
    Zkonzultujte osvětlení a uspořádání parketu s odpovědnou osobou svatebního místa a vaším DJ.
  • Fotobudka jako součást programu
    Pokud chcete, aby se vaši hosti v průběhu odpoledne a večera nenudili a zároveň si odnesli z vaší svatby památku ve formě vytištěné fotky, zařiďte si na vaši svatbu svatební fotobudku. Sám jednu provozuji a na své svatby ji vozím běžně, více informací se o ní dozvíte tady.

7. Prskavkový tanec

Prskavky jsou trendem posledních let a běžně se s nimi setkávám na více než polovině svateb. Často jsou fotky z prskavkového tance označovány za klišé, je ale potřeba si uvědomit, že nejde jen o výsledné fotky, ale i o zážitek pro vás a vaše svatebčany během samotného tance. Rozhodně tanec nedělejte pouze kvůli fotkám. Užijte si ho!

Prskavkový tanec lze zorganizovat několika způsoby, v drtivé většině případů se organizace chopím sám. Vždy doporučuji udělat nejprve špalír s prskavkami zvednutými do vzduchu. Novomanželé špalír projdou, následně se zastaví a dotancují zbylé minuty. Svatebčané se ze špalíru následně stáhnou do kruhu/půlkruhu za novomanžele. To dělá krásnou prskavkovou kulisu. Díky kombinaci špalíru a kruhu můžete mít 2 typy fotek z jednoho zapálení prskavek. Provedení prskavkového tance konzultujte s vaším fotografem.

Doporučení:

  • Zvolte prskavky
    Pořiďte dlouhé prskavky (minimálně 70 cm) a hromadu zapalovačů. Prskavky se dobře zapalují jedna od druhé. Prskavky o délce 70 cm hoří +- 3 minuty.
  • Hudba v pozadí
    Zařiďte si k prskavkovému hudbu! Zeptejte se vašeho DJ. Pokud nemáte možnost hudby, zazpívejte si společně se svatebčany vaši oblíbenou píseň 🙂
  • Volba času
    Prskavky plánujte do tzv. modré hodinky. Ideální čas je cca 45 minut po západu slunce (kdy je západ slunce ve vaše datum zjistíte např. zde). Docílíte tak ideálního množství přirozeného světla.
marek topolar svatebni pruvodce