7 tipů pro pohodové svatební focení

7 tipů pro pohodové svatební focení
Nemáte s focením žádné zkušenosti? Nevadí! Ona to není žádná věda, hlavní je si společné focení užít a mít krásné fotky jako bonus. Koukněte na pár tipů, které jsem dal dohromady.

1. Zarezervujte si fotografa a kameramana, kteří se znají a spolupracují spolu běžně

Proč? Ušetří vám to spoustu zařizovaní, psaní e-mailů, ale hlavně budete mít jistotu, že při párovém focení/natáčení proběhne vše bez problémů. Každý fotograf či kameraman pracuje jiným způsobem, který se v praxi může více, či méně lišit. Někteří upřednostňují ryzí pózování, já mám nejraději, když se při focení uvolníte a věnujete se jeden druhému. Nejenže pak vznikají přirozené fotky, ale hlavně je samotné focení zábava. 🙂 Pokud tuhle filozofii praktikuje fotograf i kameraman, je na úspěch zaděláno.

2. Vyberte minimum lokací pro focení

Opravdu není nutné přejíždět na tři různá místa. Zpravidla stačí jedna, maximálně dvě lokace pro svatební focení. Myslete na to, že každé přejíždění vás stojí čas, který byste v jeden z nejlepších dnů vašeho života museli strávit v autě. Osobně mám nejraději, když pár vymyslí pár návrhů a společně vybereme rozumný počet (1-3) lokalit vzhledem k tomu, jak jsou daleko od místa svatby a kolik na focení vlastně máme času. Svatební místa a lokality pro focení na Jižní Moravě mám dobře zmapovaná, každopádně není problém najít místo pro focení prakticky kdekoliv.

svatba stodola suska
svatba stodola suska

3. Foťte v ideálních podmínkách…

Co jsou to ideální podmínky? To je samozřejmě subjektivní, každý je vnímáme jinak. Jedno je však jisté – jestli něco může ideální podmínky jen podtrhnout, je to krásné světlo při západu slunce. Sám se vždy snažím alespoň krátké focení zvládnout v hodince před západem slunce. Fotografie dostanou krásný oranžový nádech a vypadají pohádkově.

4. … ale mějte v záloze i mokrou variantu

svatebni fotograf marek topolar
svatebni fotograf marek topolar

Pokud vaší svatbě hrozí déšť, je vhodné připravit i mokrou variantu portrétního focení. Ačkoliv to může znít jako tragédie, s deštěm se dají dělat divy. Často využívám při deštivých svatbách deštníky, které vypadají na fotkách skvěle. Hlavně je potřeba si uvědomit, že nějaký déšť vám přece vaši svatbu nepokazí! 🙂 

5. Rozdělte si focení do více bloků

Je zažitým trendem fotit celé párové focení najednou, mnohdy v blocích trvajících více než 2 hodiny. Po takové době jsou novomanželé často unavení, znudění až umučení. Dnes beru takový styl svatebních portrétů jako přežitek. Běžně fotím s novomanžely ve dvou až třech 15-30 minutových blocích, kdy jsme schopni na dvou až třech lokacích nafotit různé fotky v různou denní dobu. Ideální model je 15 minutové odpolední focení a půlhodinové večerní focení při západu slunce. Jako třešnička na dortu se dá zmáknout pětiminutové focení za tmy předtím, než ze svatby odejdu.

6. Nebojte se

Opravdu, nebojte se párového focení! Zaplatili jste si profesionála od toho, aby odvedl svoji práci co nejlépe a zároveň vám poskytl zážitek formou focení. Prioritou je pro mě na focení vytvořit příjemnou atmosféru, ve které se budete cítit dobře a zároveň si na pár desítek minut odpočinete od svatebního veselí .

7. Užijte si focení!

Víte, co se na fotkách projeví nejvíc? Vaše rozpoložení! Neberte focení jako nutné zlo. Užijte si ho! Dbejte také na to, aby se vaše představa o průběhu focení shodovala s představou fotografa. Každý fotograf pojme proces focení jiným způsobem. Sám se ale vždy snažím, aby focení probíhalo v dobrém rozpoložení všech zúčastněných.

Bonusový tip pro focení s rodinou a přáteli: připravte si seznam

Seznam jednotlivých fotek při focení s rodinou a přáteli dokáže celý proces urychlit až trojnásobně. Vyhnete se čekání a dohadování o tom, kdo se bude další fotit. V praxi můžete buď udělat seznam obecný, např:

  • Rodina z ženichovy strany
  • Přátelé
  • Rodina z nevěstiny strany

Nebo podrobný seznam, např.:

  • Novomanželé s rodiči z ženichovy strany
  • Novomanželé s babičkou Jarkou
  • Novomanželé s přáteli Novotnými

V každém případě ulehčíte fotografovi množství práce a hlavně si užijete více času na samotné svatbě!

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *