Svatební portréty do 20 minut

Svatební portréty do 20 minut
Dvouhodinové focení svatebních portrétů je přežitek. Opravdu! Sada krásných svatebních fotek se dá nafotit za zlomek času.

Focení svatebních portrétů je jednou z mála částí svatby, do kterých jako fotograf zasahuji. Často se jedná o ženichovu nejobávanější část svatebního dne, protože drtivá většina lidí má pod pojmem svatební focení zažitou tříhodinovou // čtvrtinovou část svatebního dne, během které se půl hodiny jede na nejbližší zámek, dvě hodiny se na zámku fotí a další půlhodiny se jede zpět. Za tu dobu se stanou dvě hlavní věci – kromě toho, že se novomanželé (dobře, možná jen ta mužská polovina) zaručeně otráví, opadne mezi svatebčany to přirozené ryzí nadšení a atmosféra svatebního dne, protože hlavní aktéry od oběda neviděli. Často je pak velký problém náladu na svatbě znovu nastartovat a ženich musí strávit dvě hodiny na baru, aby na tenhle nepříjemný zážitek zapomněl.

Jde to ale dělat mnohem lépe a efektivněji. Není potřeba fotit dvě hodiny, stavět každou pózu pět minut a fotit na pěti různých místech, a už vůbec ne na půl hodiny vzdáleném zámku.
Proč? Protože za těch pět minut zcela jistě zdřevěníte a na fotce to přirozeně vypadat stejně nebude. Za dvě hodiny nebudete chtít nic jiného než konec focení. A hlavně – svatební fotky jsou hlavně O VÁS a o vztahu VÁS DVOU, ne o habsburském zámku z 16. století. Můžete stát na nejkrásnějším místě na světě, ale pokud se nebudete cítit komfortně a focení vás nebude bavit, na fotkách to půjde poznat.

20 minut

20 minut. Tolik stačí na nafocení svatebních portrétů, ze kterých dostanete 25-50 výsledných fotek. Je to minimum, které na nafocení portrétů doporučuji. Optimum je pro jednu jedinou sadu focení v průběhu dne nějakých 30-35 minut. Déle v jednom kuse nemá smysl fotit.

Ukázka č. 1 - Eliška a Adam

12 minut. Tolik trvalo tohle focení při západu slunce. Jednalo se už o druhou sadu v průběhu dne, proto jsme vše vzali opravdu kvapem 🙂 Na více fotek ze svatby Adama a Elišky koukněte tady.

Osobně mám nejraději focení ve dvou blocích po 20-25 minutách.

První focení je nejlepší plánovat odpoledne po obědě, kdy si chce většina svatebčanů odpočinout, popovídat a vypít kávu. Není potřeba jezdit daleko, opravdu stačí fotit buď přímo v místě konání svatby, nebo v dojezdové vzdálenosti do pěti minut. Splní se tak „povinnost“ mít alespoň pár svatebních portrétů v případě, že by večerní focení z jakýchkoliv důvodů nevyšlo.

Druhé focení pak plánuji v tzv. zlaté hodince – tj. hodinu před západem slunce. Pokud počasí přeje a slunce vykoukne, využijeme s novomanželi to nejhezčí podvečerní světlo ke svižnému nafocení druhé sady portrétů. Často takové svatební portrétní focení probíhá kolem 19.-21. hodiny večerní, kdy je zábava na svatbě v plném proudu. Proto je víc než kdy jindy důležité fotit opravdu svižně – 20 minut je maximum, ale pokud podmínky a novomanželé dovolí, vyplatí se jít fotit byť jen na 5 minut.

Ukázka č. 2 - Tatiana a Roman

Tohle bylo trochu delší focení. 34 minut. Tolik trvalo od opuštění svatebního místa po navrácení zpět. Výsledkem je 58 fotek. Fotili jsme v odpoledních hodinách.
Jednalo se o jediný blok focení, který jsme toho dne fotili, proto jsme fotili o kousek déle 🙂 Na další fotky z této svatby koukněte tady.

V každém případě je pro mě naprostou prioritou při focení portrétů to, aby vás focení bavilo. Počítám s tím, že lidé, které fotím, nejsou modelové. Na základě toho i koncipuji celé focení. Statické pózy lidem modelingem nepolíbeným zpravidla příliš nesluší. Více jim sluší přirozenost, pohyb a smích, protože to každý dokážeme, přirozeně. I vy! 🙂

Ukázka č. 3 - Míša a Jirka

19 minut dělí pořízení první a poslední fotky. Celkem jsme jich z focení měli 40, což za mě bohatě stačí! Zábava byla v tu dobu na svatbě v plném proudu a nebyl čas ztrácet čas dlouhým focením 🙂

Důležitá je svižnost, spolupráce a efektivita. Je fajn mít lokality focení předem naplánované. Podrobné plánování je součástí mojí přípravy a rád s vámi vyberu to nejlepší místo pro focení portrétů! Svatební portréty jsou často prvními minutami dne, kdy jste jako novomanželé sami. Není nic jednoduššího než se na chvíli vzdálit od svatebního dění, užít si jeden druhého, smát se, povídat si a u toho se nechat fotit. Protože o ničem víc svatební focení není. Je jen o vás dvou 🙂

Chcete fotit své svatební portréty svižně a efektivně? Napište mi a poptejte svůj termín svatby. Budu se na vás těšit!

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *