Macbook M1 s dvěma externími monitory

Macbook M1 s dvěma externími monitory
Nové M1čky s více než jedním externím monitorem? Jde to a není to zas takový problém! Koukněte, jak na to.
macbook m dva externi monitory

Nové M1 čipy od Applu jsou považovány za revoluční. Jako jedno ze zásadních omezeních je ale považována nemožnost zapojení více než jednoho externího monitoru. Nechci jít na tenký let do technických detailů, ale způsobeno je to hardwarovým omezením samotného přístroje, jehož grafický čip na více než jeden externí monitor není dělaný. Výjimkou je M1 Mac mini, který zvládne externí monitory 2 – jeden na HDMI, druhý na USB-C, zároveň ale oproti M1 Macbookům logicky nemá žádný svůj displej.

M1čka pro mě znamenala přechod po celoživotním používání Windowsů na Mac. Lákala mě možnost mít jeden přístroj pro jakoukoliv práci, navíc v elegantním provedení, malé váze, se skvělým displejem na kterém můžu upravovat, a v neposlední řadě skvělou výdrží baterky. Zkrátka svoboda. Přesvědčila mě. Absence možnosti druhého monitoru mi ale zásadně vadila, proto jsem ještě před koupí počítače hledal řešení.

Když interní grafický čip nestačí

Jak už bylo na začátku článku zmíněno, interní grafický čip M1 zvládne (v Macbooku Air/Pro, což je můj případ) jen jeden externí monitor. Řešení je ale mnohem jednodušší, než se může zdát – stačí mít redukci s vlastním grafickým čipem, do které zapojíte druhý monitor. Tu pak vyvedete přes USB 3.0 a zapojíte do Macu. Ano – USB! USB je totiž stejně jako HDMI, DisplayPort či jiné standardy nositelem dat a informací, což obraz koneckonců je. Ve světě se obecně pro tyto účely používají redukce značky Startech. Hledal jsem alternativu u nás a našel – vyrábí je šikovná česká firma I-Tec. U nás redukci seženete například na czc.cz. Do jejich redukce jste dokonce schopní zapojit hned 2 HDMI monitory zároveň! Mimo HDMI dělají i stejnou redukci pro DisplayPort. A to každý z nich v rozlišení 4k a 60hz, neskutečné! Já sám mám zapojený do redukce jen jeden monitor na FullHD 60hz, což je technicky hluboko pod hranicemi možností redukce.

macbook m dva externi monitory

Jak na to?

Společně s redukcí je v balení i redukce z USB 3.0 female na USB-C male. Redukci tudíž můžete zapojit přímo do Thunderboltu Macu. Já osobně využívám jiné, elegantnější řešení, o kterém píšu dál v článku.
Při první instalaci redukce je potřeba:

 1. Nainstalovat ovladače (najdete je na oficiálních stránkách výrobce)
 2. Povolit je v předvolbách systému počítače (jak na to najdete opět na jejich stránkách zde)
 3. Nastavit možnost nahrávání obrazu (opět návod na stránkách zde)
 4. Restartovat počítač
 5. Hotovo

Ano, vypadá to poměrně komplikovaně. V praxi je to ale proces na 10 minut práce a stačí udělat jen jednou. Pak se už vše děje naprosto automaticky po připojení redukce k počítači.

Jak to řeším já?

Určitě si vedle všeho dalšího kladete otázku „Není těch kabelů už moc?!“ A máte svým způsobem pravdu. Nové M1čky (late 2020) mají jen 2 Thunderbolt porty, možnosti se tedy zdají být omezené. Já jsem vše vyřešil poměrně elegantně. Můj primární monitor má totiž USB-C a integrovaný USB 3.0 hub.

macbook m dva externi monitory

V praxi tak připojím M1 Mac přes Thunderbolt kabel do tohoto monitoru, tím mám zajištěno nabíjení, přenos obrazu z tohoto 4k monitoru (který tak funguje jako hlavní a „jediný oficiální“ externí monitor mojí M1čky) a taky přenos dat z USB hubu. A v tom je zakopaný pes – do onoho USB hubu mám napojenou redukci od I-tecu, do které mám přes HDMI napojený druhý monitor. A kdybych chtěl, zapojím si do ní i třetí monitor, to by už ale byla čistá rozežranost :-) V praxi tak stále zapojuju do Maca jen jeden kabel, který mi ho nabíjí a zároveň přenáší obraz z obou monitorů zároveň, skvělé! Zkoušel jsem i variantu zapojení obou monitorů přes HDMI do I-tec redukce a fungovalo to prakticky stejně dobře :-)

macbook m dva externi monitory

Závěr

Pokud pro vás absence možnosti zapojení druhého monitoru do vaší M1čky byla problém, máte řešení. Redukce v tuhle chvíli (1/2021) vyjde na 2 tisíce a funguje skvěle. Investice do ní se dle mého určitě vyplatí, zvlášť pokud váš primární monitor disponuje USB-C a USB 3.0 hubem, stejně jako můj. V tu chvíli můžete celou sestavu provozovat na jeden kabel, což je pro případné odpojování a zapojování Macu a vaši mobilitu s ním velmi pohodlné.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

5 názorů na “Macbook M1 s dvěma externími monitory”

 1. Zdravím, děkuji za skvělý článek! Pro inspiraci byh rád zjistil, jaká značka/model je Váš primární monitor? Děkuji a přeji pěkný den

 2. Dobrý den, moc děkuji za prima článek. Rozhodl jsem se, že si v kanceláři udělám nový set, koupil I-tec, monitory, držák, vše nastavil.. ale bohužel se mi daří rozběhnout pouze jen jeden monitor. Když ho vypojím, naběhne druhý.. Kabely jsou tedy v pořádku, hledal jsem na helpdesku a fórech, až jsem narazil na „Ověření kompatibility“ a tam píšou „Váš notebook je z velké části kompatibilní.
  Váš notebook je však vybaven procesorem Apple M1, který podporuje připojení pouze jednoho externího monitoru.“ … Nemáte prosím nějakou radu?
  Moc Děkuji

  1. Zdravím, aktuálně jsem podobný problém řešil i s dalším člověkem. Jakou máte verzi OS? Je možné, že novější verze dělají neplechu. Případně bych vám doporučil se obrátit na podporu i-tec. Budou vědět více.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.