Svatba v kostele se rozhodně řadí mezi klasiky, které nikdy nevyjdou z módy. Jen si to představte, čekáte na prahu kostela, a v tom se rozezní mohutný zvuk varhan. Díváte se na nádherně ozdobenou uličku vedoucí až k oltáři, kde stojí muž vašeho srdce… atmosféra, která je skutečně jedinečná. Zní i vám svatba v kostele jako skutečná pohádka? Pokud je to skutečně to, co opravdu chcete, nesmíte zapomínat na jeden podstatný fakt – vše má na rozdíl od civilního sňatku přesně stanovená pravidla.
Svatba v kostele a její náležitosti
Na začátku byste si měli položit otázku, zda je svatba v kostele skutečně to pravé pro vás. Na rozdíl od jiných typů svateb totiž v tomto případě nestačí, že se vám líbí „její styl“ ☺. U svatby v katolickém kostele je totiž nutné, abyste byli oba pokřtěni. Pokud je křtěný jen jeden z vás, máte stále šanci, protože v tomto případě je možné církev požádat o výjimku. Vstřícný přístup kněžích ale nemůžete čekat v případě, pokud jste rozvedení. To katolická církev netoleruje.
Proces, který vás rozhodně také nemine, jsou takzvané přípravky. Na ty je třeba si vyhradit potřebný čas, kdy se budete zhruba rok před plánovaným sňatkem scházet s oddávajícím a probírat nejrůznější témata týkající se nejen manželství, ale také víry. Takže pokud všechny ze zmíněných podmínek splňujete, směle do toho!
Nevěřící mají smůlu? Ne tak docela
I pro nevěřící a nepokřtěné existuje v církevním systému možnost, jak všechny zmíněné podmínky „obejít“ a vysněnou svatbu v kostele si dopřát. Musíte se ale poohlédnout po takzvaných odsvěcených kostelech. Jižní Morava je na tato místa trochu skoupá, ale v sousedním kraji je například kostelík sv. Jana Křtitele v Archeonskanzenu Modrá nebo kaple sv. Kříže v Kroměříži. Skvělou volbou jsou také kaple na zámku ve Valticích, Slavkově nebo Židlochovicích. Na těch místech je možné uspořádat v podstatě civilní sňatek, kdy vás oddá někdo z obce, pod kterou dané místo spadá.
Na jaký svatební den se připravit?
Datum svatby je třeba domluvit předem s farářem, který vás bude oddávat. Ale to se jistě dozvíte na pravidelných přípravách. Sňatek se většinou koná ve farnosti, kam snoubenci spadají. Pokud ale máte vyhlídnutý vysněný kostel, i pro vás je tady možnost. Musíte však požádat o povolení, že se svatba může uskutečnit jinde než přímo v místě vašeho bydliště.
Pořádat civilní svatbu mimo místo bydliště není dnes nic neobvyklého. Je ale potřeba myslet na to, že to bude mít podstatný vliv na průběh vašeho svatebního dne. Musíte uskutečnit několik přejezdů – z domu na místo ubytování, v den svatby z ubytování do kostela a následně z kostela na místo svatebních oslav.
Připravte se také na to, že svatba v kostele se koná spíše v dřívějších hodinách. Obřady začínají většinou kolem 11 hodiny, přípravy tedy propukají už od brzkého rána. Make-up, vlasy, stavební šaty, přeprava na obřad, vše pár hodin zabere. ☺ Samotný obřad je pak u svatby v kostele také delší, často bývá jeho součástí i mše. Nezbytným prvkem jsou také sliby, které si snoubenci vzájemně odříkají a díky nimž je taková svatba romantickým a intimním zážitkem.
Připravte se na papírování
Svatba v kostele je sama o sobě pohádkou, no už trochu méně pohádkové je obstarávání papírování okolo. Je totiž třeba zajistit hned dvojí dokumenty – jedny pro církevní matriku a druhé pro tu „klasickou“. Připravil jsem proto seznam těch základních, abych vám usnadnil orientaci.
Pro svatbu v kostele budete potřebovat:
- Kopii vašich občanek
- Kopii rodných listů
- Potvrzení o křtu
- Základní iniciály svědků, tedy jméno, příjmení, bydliště a rodné číslo
- Doložení, že jste absolvovali přípravky
- Potvrzení o právní způsobilosti uzavření sňatku
- Žádanku k církevnímu sňatku
Matrika si pak vyžádá:
- Občanské průkazy
- Rodné listy
- Pokud máte děti, i rodný list dítěte
- Dotazník k uzavření manželství
Pokud nejste ještě stoprocentně rozhodnutí pro svatbu v kostele, je dobré si zjistit i další možnosti. Co se podívat, jak může vypadat svatba ve stodole? ☺