Živý přenos ze svatby pro každého

Živý přenos ze svatby pro každého
Současná situace svatbám bohužel vůbec nenahrává. Většina svateb byla přesunuta na druhou část sezóny, případně na další rok. Zůstalo však několik párů, pro které je jejich datum natolik důležité, že se rozhodli vytrvat. Pro ně ale i pro další páry, které mají svatbu v nadcházejících měsících, je tento článek.

V průběhu téměř celého května 2020 nebude dovoleno z důvodu koronavirové pandemie pořádat svatby o více než 10 lidech. Pokud jste se rozhodli i přes současnou situaci svatbu pořádat, možná jste zvažovali, zda není možnost vašim svatebčanům zprostředkovat svatbu alespoň vzdáleně.

Nejjednodušší, ale zároveň velmi efektivní cesta vede přes živé přenosy, které jsou dnes nedílnou součástí sociálních sítí. V jádru věci nám k živému přenosu pak stačí prakticky jen mobilní telefon, účet na Facebooku a mobilní LTE internet. Facebook je platformou, na které jde v současnosti provozovat živé přenosy nejjednodušeji. Jak připravit takový živý přenos na Facebooku i na vaší svatbě popisuji ve dvou krocích níže.

  1. Na počítači vytvořte skupinu na Facebooku a pozvěte ty, kteří se na vaši svatbu nemůžou dostavit, ale i tak by obřad rádi viděli. Není to nic těžkého, je to práce na pár minut. Na svém Facebooku klikněte vpravo nahoře na šipku, následně na „Spravovat skupiny“ a poté vlevo nahoře na „Vytvořit skupinu“. Alternativně můžete živý přenos provozovat i veřejně na svém profilu. Musíte však počítat s tím, že ho uvidí všichni vaši přátelé.
  2. Po vytvoření skupiny pozvěte ty, kteří mají o zhlédnutí vašeho obřadu zájem.

Nyní máte platformu připravenou. Co se periferií týče, budete potřebovat:

  • Mobilní telefon
  • LTE mobilní připojením (ověřte si dostupnost LTE na místě obřadu předem, pokud budete streamovat déle, doporučuji pořídit neomezený denní tarif pro mobilní data – u T-Mobilu jednorázově 99 Kč za den)
  • Stativ (libovolný, lze sehnat i do 500 Kč)
  • Držák mobilního telefonu na stativ (100-200 Kč na českém internetu); alternativně lze použít izolepu
  • Powerbanku a nabíjecí kabel (pro nabíjení telefonu – živý přenos bude telefon rychle vybíjet)

Jak vypadá hotová sestava se můžete podívat na fotce níže.

Po připojení všech periferií už není nic jednoduššího, než jít na telefonu do vytvořené skupiny, v možnostech psaní příspěvku vybrat „Živě“, nastavit foťák na vhodné místo a stisknout „Zahájit živé vysílání.Všem členům skupiny se pak živý přenos okamžitě zobrazí. Pokud jim dáte předem vědět, v kolik hodin začnete vysílat, tím lépe. Mimochodem – doporučuji touto funkcí „streamera“ obřadu pověřit zodpovědnou, technicky zdatnou osobu. Živý přenos můžete provozovat až 8 hodin v kuse. Po jeho ukončení klikněte na „Dokončit“ a přenos se uloží jako video do skupiny. Jak jednoduché!

Bonus – Skvělý zvuk

Obraz jsme řešili v první části článku. Jak ale řešit zvuk? Možností je více. Tou první je jednoduše neřešit a nechat telefon použít interní mikrofon. Je však potřeba počítat s tím, že slova oddávajícího budou při vzdálenosti telefonu 3 a více metrů hůře slyšet. S tím se můžete buď smířit, nebo vymyslet jako já alternativní řešení.

Pro živé přenosy svateb, které letos fotím, používám šikovný bezdrátový mikrofon Rode Wireless Go, který připnu oddávajícímu na hruď. Tím jsou skvěle slyšet jak jeho slova, tak slova nevěsty a ženicha. Rode Wireless go sestává mikrofonu na hrudi oddávajícího a z přijímače, který za pomoci Rode SC7 kabelu připojíte přes 3,5mm jack do vašeho telefonu. POZOR – nelze použít klasický kabel SC2 dodávaný s mikrofonem – ten přenáší TRS na TRS. Potřebujete dokoupit kabel SC7, který přenáší TRS na TRRS signál.

Výdrž baterie je až 6 hodin a ovládání je opravdu intuitivní. Zvuk je velice solidní a v porovnání s interním mikrofonem telefonu nesrovnatelně lepší.

Jediným mínusem je cena, ta se i s SC7 kabelem (který je v tuzemsku z logických důvodů v současnosti vyprodaný) kolem 5-6 tisíc korun. Pokud nemá váš telefon 3,5mm jack, je potřeba počítat ještě s redukcí vašeho konektoru (typicky Lightning nebo USB-C) na 3,5mm jack. Wireless Go se však dá i půjčit. Pokud byste měli zájem, napište mi. Určitě se na půjčení domluvíme.

Sestava i s přijímačem Rode Wireless go na fotce níže (mikrofon – druhá část Wireless Go se připne na hruď oddávajícího.

Závěr

Nejedná se o profesionální řešení, každopádně za pomoci výše zmíněných postupů dokážete zprostředkovat vašim kamarádům a zbytku rodiny živý přenos. Pokud nebudete používat mikrofon, nevyjde vás to na více než tisícovku. A to za to rozhodně stojí!

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *