Výběr prvního foťáku

Výběr prvního foťáku
„Jaký foťák si mám koupit? Pomohl bys mi s výběrem foťáku? Chtěl bych nějakou levnou zrcadlovku, co bys doporučil?“ Tyhle a podobné otázky mi přistávají ve zprávách na sociálních sítích poměrně často. Pokud řešíte stejný problém s výběrem nového foťáku, jste tu správně.

Výběr samotný ovlivňuje několik proměnných jako je: žánr fotografie který chcete fotit, rozpočet, velikost, značka, design, kvalita výstupu a podobně. Já však jako stěžejní kritérium považuji fakt, jestli chcete otevřít peněženku, koupit foťák a víc v budoucnu neřešit, nebo jestli plánujete v budoucnu dokupovat další periferie jako jsou například objektivy, filtry apod. Nazvěme to jednorázová vs. kumulativní investice. Od této proměnné se bude odvíjet celý článek.

Obecně rozšířeným trendem je nákup zrcadlovek v setu se základními objektivy. Takovou sestavu vlastní každá druhá rodina. Zrcadlovky jsou však velké a těžké. Pokud ji s sebou chcete vzít na celodenní túru, počítejte s tím, že vám foťák zabere půlku batohu. Faktem, který si naprostá většina lidí při koupi foťáku neuvědomuje, je, že výslednou podobu fotky dělá především objektiv, ne foťák. Nekvalitní základní objektiv za 2 tisíce na zrcadlovce za 50 tisíc je horší kombinace než objektiv za 50 tisíc na bazarové zrcadlovce za 2 tisíce, který udělá mnohem lepší službu. Tohle je potřeba pochopit.

Lidé často uvažují dvěma směry:

  •  Pokud pro vás koupě představuje jednorázovou investici v rozmezí 10-20 tisíc korun, neplánujete fotit divoká zvířata na safari, fotbalová utkání Baníku ani astronauty na oběžné dráze, výrazně doporučuji zvážit koupi kompaktního fotoaparátu vyšší střední třídy. Vezmete ho s sebou prakticky kamkoliv a odvede stejnou, ne-li lepší práci, jako základní zrcadlovka se základním objektivem za podobné peníze.  Mínusem je fakt, že na kompaktu nevyměníte objektiv a jeho dispozice jsou tak už při koupi předem předurčeny. Mezi moje konkrétní doporučení patří Série Sony RX100 (ideálně od 3. generace výš) nebo Canon G7 X Mark I/II/III.
  • Baví vás focení? Fotíte třeba na mobil, chcete něco lepšího a zvažujete v budoucnu dál investovat do výbavy? Představuje pak pro vás koupě foťáku spíše kumulativní investici. V tu chvíli je vhodné zvážit koupi zrcadlovky, případně pak bezzrcadlovky s výměnnými objektivy. Foťák bude znatelně větší, ale do budoucna vám poskytne značné možnosti v potenciálním rozšíření výbavy o další objektivy. Pokud budete chtít fotit krajinu, koupíte širokoúhlý objektiv, pro focení sportu koupíte teleobjektiv, pro focení lidí pak portrétní objektiv. Je však potřeba počítat s tím, že to bude stát nemalé peníze. Doporučit můžu jakoukoliv základní zrcadlovku značek jako je Canon nebo Nikon, případně stále více rozšířené bezzrcadlovky od Sony a Fujifilmu.

Čeho jsem chtěl tímhle článkem docílit? Primárně toho, aby každý zvážil účel, za jakým foťák pořizuje. Z mého pohledu nemá smysl koupit set zrcadlovky s objektivem za 15 000Kč, kdy cena foťáku činí 13 000 Kč a objektivu  2 000 Kč. Lidí s takovou výbavou potkáte na ulici ve městech stovky a ruku na srdce – kdo si se svým „prvním velkým foťákem“ nepřipadá jako profík?J Každopádně doporučuji zahodit ego – šikovný a skladný kompakt odvede stejnou nebo lepší službu a nebudete přemýšlet o tom, zda ho na výlet vzít či ne.

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *