Jak vybrat svatebního fotografa

Jak vybrat svatebního fotografa
Svatební fotograf je člověk, který s vámi stráví celý váš svatební den. Navíc vytvoří vzpomínky, které budou prakticky tím jediným, co vám zbyde a bude vám váš den připomínat navždy. Proto byste jeho výběr neměli podcenit.

Výběr fotografů je opravdu obrovský, vybrat toho pravého svatebního fotografa je v dnešní době o to náročnější. Výběr by tedy neměl probíhat jen podle několika zveřejněných fotek na Instagramu či webu, ale podle dalších kritérií, které bodově vypisuji níže.

Proč? Protože pár dobrých fotek ze svatby s dnešní technikou nafotí opravdu každý. Pokud nechcete kupovat zajíce v pytle a chcete konstantní a zaručenou kvalitu, skvělý zážitek a špičkový zákaznický servis, vybírejte pečlivě

villa daniela uvaly valtice svatba

Kde hledat?

V první řadě je určitě na místě udělat si průzkum fotografů a definovat si, jaké fotky a jaký přístup od fotografa vlastně očekáváte. Nejlépe vám k tomu poslouží vyhledávač Google, případně vyhledávání na sociálních sítích.

Hledáte svatebního fotografa? 
Moc rád uslyším o vaší svatbě!

Hledáte svatebního fotografa? 
Moc rád uslyším o vaší svatbě!

TIP: Pokud jste teprve ve fázi hledání svatebního místa, koukněte na můj katalog svatebních míst na jižní Moravě nebo katalog svatebních míst na Vysočině.

Přístup a styl fotografa

V první řadě si ujasněte, jaké fotky očekáváte. Primární rozdělení přístupu fotografů je:

Přístup fotografa

  1. Dokumentární – Po drtivou většinu svatby fotograf není středem pozornosti, je spíše v ústraní a dokumentuje svatební dění přesně tak, jak se děje. Do dění vstupuje typicky jen při focení skupinových fotek. Portrétní focení řídí, ale spíše než pózování fotí reálné okamžiky páru. Portrétní focení probíhá typicky rychle a efektivně. K tomuto přístupu se přikláním i já.
  2. Aranžovaný – Stylizovaná a aranžovaná fotka je pro fotografa naprostou prioritou. Nebojí se zasahovat do dění v momentech, kdy je to možné. Portrétní focení typicky trvá déle a fotograf používá přímého pózování.

Styl fotografií

Tím myslím především styl úprav, ale v extrémních případech i velmi alternativní styly focení. Rozdělení je opět jednoduché.

  1. Nadčasový / timeless – Jak si to vysvětlit? Jedná se o decentní barevné úpravy, které nijak nevybočují. Cílem je mít věrné barvy a věrné fotky. Nadčasové fotky jsou stylem, ke kterému se sám přikláním. Věřím, že by fotky měly být aktuální dnes, ale i za 50 let.
  2. Alternativní – Zde může být cokoliv jiného, co je trendy v dnešní době. V posledních letech např. “fine art” styl, případně aktuálně trendy focení s přímým bleskem večer i ve dne.

Pokud máte o přístupu a stylu vašeho fotografa jasno, pojďme se podívat na další kritéria, které je vhodné zvážit.

Osobnost fotografa

Fotograf s vámi stráví celý váš velký den, proto je skvělé mít po ruce sympatického parťáka, který vás podrží a uklidní v náročných momentech a bude vám oporou po celý svatební den.

Pravý profík bude usměvavý a empatický po celý den. Neřeší, zda mu zrovna je či není dobře nebo zda se dobře vyspal, v den svatby je vám plně k dispozic. Chápe, že svatba je neopakovatelný a unikátní zážitek, a to abyste si svatbu užili je pro něj naprostá priorita.

Koukněte podrobně na fotografův web, přečtěte si jeho bio, koukněte na jeho projev na sociálních sítích a nebojte se s ním potkat ještě před samotnou rezervací. Opravdový profík vám to typicky sám nabídne. Pokud si osobnostně sednete, máte vyhráno.

TIP: už úvodní e-mailové zprávy a rychlost odepisování vám hodně napoví o tom, jaký je fotograf člověk.

Hledáte svatebního fotografa? 
Moc rád uslyším o vaší svatbě!

Hledáte svatebního fotografa? 
Moc rád uslyším o vaší svatbě!

Zkušenosti a recenze

Je nutné mít zkušeného fotografa? Nutné to není, ale je to velkou výhodou! Fotograf bude na vaší svatbě dost možná osobou, která zažila svateb nejvíc. Správný profík vám poradí s čímkoliv i mimo rámec svojí práce, pomůže sestavit harmonogram a doporučí další dodavatele. Navíc se zaručuje za svoji práci, má záložní techniku, neprůstřelný systém zálohování dat a vy si tak můžete být 100 % jisti, že dostanete skvělé fotky. A to je koneckonců to, co od fotografa chcete – jistotu a spoleh.

Sám mám vyzkoušeno, že opravdu pevný v kramflecích a s jistotou “že už mě nic nemůže překvapit” (samozřejmě že vždy může) jsem se začal cítit cca po 100 odfocených svatbách.

Projděte si také všechny dostupné recenze na fotografa. Zákaznické recenze jsou v dnešním online světě hlavním důkazem o práci fotografa. Skvělý fotograf bude mít výhradně pozitivní recenze. Doporučuji vám hledat nejen na webu, ale i na Google recenzích.

Chtějte vidět celé album

Svatební alba dnes dodává drtivá většina fotografů online. Někteří přidávají jako bonus dárkové krabičky, ale online album je standardně primární dodání. Celé album ze svatebního dne má typicky cca 400-700 fotek a určitě doporučuji takové ukázkové svatební album před rezervováním vašeho fotografa vidět.

Jak už jsem popisoval v úvodu – v dnešní době není těžké udělat pár dobrých fotek z celého svatebního dne. Mnohem náročnější je dodat komplexně kvalitní album. Podle toho typicky poznáte opravdu dobrého fotografa – poradí si s jakýmikoliv podmínkami a vždy dokáže udělat skvělé fotky.

Kvalitní prezentace

Prezentace fotografa na internetu vám často hodně napoví – profík bude mít kvalitní, hezký a rychlý web, na kterém se dočtete vše, co potřebujete.

Cena

Představu o ceně svatebního fotografa určitě zhruba máte. Obecně se říká, že na fotografa by mělo padnout 10 % svatebního rozpočtu, ale tohle číslo je samozřejmě pro každého jiné.

Solidní fotografové s praxí se v Česku pohybují v cenové relaci 20-100 tisíc korun. Mezi 20-40 tisíci najdete ostřílené profíky, ve vyšších relacích pak dlouholeté profesionály, kteří fotí spíše svatby realizované přes agentury.

V každém případě nedoporučuji vybírat fotografa podle ceny, ale podle fotek, přístupu, zkušeností a osobnosti fotografa. Ačkoliv se ceny zdají často přemrštěné, berte v úvahu, že platíte za hromadu dalších věcí, které nejsou vidět (technika, zkušenosti, vzdělání fotografa, opotřebení techniky, daně, čas u postprodukce, před a po svatební péče). U cenové relace 25+ tisíc ale platíte hlavně za jistotu toho, že budete mít skvělé fotky.

Shrnutí

Snad jsem vám s výběrem vašeho fotografa pomohl a navedl vás správným směrem.

Mějte na paměti, že fotky (a prstýnky) jsou to jediné, co vám po svatbě zůstane. Jsou to vaše vzpomínky. Už jen z toho důvodu je důležité vybírat poctivě a na fotografovi nešetřit.

Neváhejte kouknout na moji práci a poznat mě trochu lépe. Budu moc rád, když mi napíšete a povíte o vaší svatbě. Věřím, že spolu můžeme vytvořit krásné fotky!

Facebook
Twitter