Instax nebo fotobudka do fotokoutku?

Instax nebo fotobudka do fotokoutku?
Malé přenosné polaroidy Instax od Fujifilmu se staly hitem posledních let a objevují se téměř na každé svatbě. Představují super zábavu, zároveň ale mají i slabé stránky. Koukněme se na porovnání se svatební fotobudkou.

Svatební fotokoutek je bezpochyby skvělý doplněk svatebního harmonogramu. Postará se o vyplnění času třeba v době, kdy je nevěsta s ženichem na společném focení.  Navíc se dá z pořízených fotek přímo na místě vytvořit krásná kniha hostů. Jakou formu fotokoutku ale zvolit? Pojďme se podívat na jednotlivé možnosti.

Instax – zpět k polaroidům

Je tomu pár let, co se na trhu objevily malé roztomilé foťáčky od Fujifilmu, jakožto moderní náhražka retro polaroidů. Tisknou fotku na počkání, což je bezpochyby jejich největší lákadlo. Netrvalo to dlouho a z Instaxů se stala téměř nezbytná záležitost na každé svatbě. V dnešní době je totiž výjimečné mít fotku fyzicky v ruce. A to je přesně směr, kde Instax boduje. Na druhé straně má i poměrně zásadní slabiny, mezi které patří kvalita pořízených fotek, jejich velikost (jsou velmi malé) a především jejich unikátnost – z každé fotky máte jen jeden výtisk.

instax vs xcm
Srovnání velikosti fotky z Instaxu vs klasická fotka 10x15 cm

Klasické svatební fotobudky

Druhou rozšířenou možností fotokoutku jsou klasické velké svatební fotobudky. Představují pokročilejší řešení, které se v drtivé většině případů neobejde bez obsluhy provozovatele. Běžně fotí na zrcadlovky, fotky jsou kvalitní, tisknou rychle, ale jsou velké, poruchové a jejich ceny typicky startují na 10 tisících Kč za 3 hodiny pronájmu.

Moje řešení aneb svatební fotobudka jinak

V roce 2019 jsem na základě nastupujícího trendu ze západních zemí sestrojil první verzi mojí vlastní fotobudky, která spojuje výhody obou výše popsaných variant. Jedná se o jednoduchý koncept, jehož jádrem je iPad Pro. Fotobudka fotí na facetime přední 7 megapixelovou kameru iPadu, svítí si velkým kruhovým LED světlem a navíc vypadá velmi elegantně.  

Kromě klasických fotek umí pořizovat i gify, boomerangy a videa, které může rovnou sdílet na zadaný e-mail. Veškerý pořízený materiál navíc rovnou ukládá.

V loňském roce jsem začal k fotobudce nabízet i profesionální fototiskárnu, která umí přímo na místě vytisknout fotku 10×15 cm do 10 sekund. Co je na celém řešení nejlepší? Nepotřebuje žádnou obsluhu. Vše zprovozním (typicky v čase oběda) do 20 minut a následně se už nemusím o nic starat. Tiskárna pojme materiál až pro 300 fotek, což běžně bohatě vystačí na celý den. Velkou výhodou oproti Instaxu je možnost vyhotovení libovolného počtu výtisků každé fotky. Celé řešení je navíc cenově dostupné pro každého.

Jak funguje moje fotobudka v praxi? Koukněte na přiložené krátké video (36 sekund):

fotobudka na svatbu

Srovnání všech řešení

Instax miniKlasická fotobudkaMoje fotobudka
Cenanízká vysoká nízká
Kvalita fotek nízká vysoká střední
Velikost tištěné fotky 4,6cm x 6,2cm 10 x 15 cm 10 x 15 cm
Rychlost tisku cca 30 sekund 10 sekund 10 sekund
Světlo Malý interní blesk Externí blesk Externí LED světlo
Obsluha Samoobslužné Nutnost obsluhy Samoobslužné
Fotka elektronicky Ne Ano Ano
Náklady 20 Kč / fotka ? 300 fotek dle
aktuálního ceníku

Shrnutí

Každé řešení má své výhody a nevýhody. Instax je malý, mobilní, dá se snadno pronajmout, ale fotky z něj jsou malinké a výtisky unikátní. Velké profesionální fotobudky dělají krásné fotky, ale potřebují obsluhu a jsou velmi drahé. Moje řešení je někde mezi oběma zmíněnými – je to malá, bezúdržbová fotobudka s fotkami střední kvality a rychlým tiskem na úrovni velkých fotobudek (používám stejnou fototiskárnu).

Pokud spolu plánujeme svatbu, nebojte se mě na fotobudku zeptat. Rád vám poradím a vymyslíme ideální řešení.

Facebook
Twitter

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *